News02 Jul 2022


Jamaica names team for World Championships in Oregon

FacebookTwitterEmail

Shelly-Ann Fraser-Pryce and Elaine Thompson-Herah race at the World Championships in Doha (© Getty Images)

Sprint stars Shelly-Ann Fraser-Pryce, Elaine Thompson-Herah and Shericka Jackson have been named for the 100m, 200m and 4x100m on Jamaica's team for the World Athletics Championships Oregon22 on 15-24 July.

The trio currently top the world list in the 100m, reigning champion Fraser-Pryce leading the way with 10.67 ahead of Jackson’s 10.77 and Thompson-Herah’s 10.79. They will all also contest the 200m in Oregon, an event in which Jackson clocked 21.55 at the Jamaican Championships for the third-fastest ever time behind Florence Griffith-Joyner and Thompson-Herah with her 21.53 from Tokyo last year.

In two highly-anticipated events, Thompson-Herah and Jackson seek their first individual world titles, while Fraser-Pryce looks to add to her five world 100m and 200m gold medals. Kemba Nelson joins them in the 100m and the 4x100m squad.

Fraser-Pryce’s fellow 2019 individual world gold medallist Tajay Gayle goes in the long jump, while Thompson-Herah’s fellow individual Olympic champion Hansle Parchment is joined by Rasheed Broadbell and Orlando Bennett in the 110m hurdles.

The 2011 world 100m champion Yohan Blake is selected for the 100m, 200m and 4x100m, while Britany Anderson, Megan Tapper and Danielle Williams go in the 100m hurdles.

Following her transfer of allegiance from Great Britain, Adelle Tracey represents Jamaica for the first time and has been selected for the 800m and 1500m.

Jamaican team for Oregon

Women
100m: Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shericka Jackson, Kemba Nelson, Elaine Thompson-Herah
200m: Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shericka Jackson, Elaine Thompson-Herah
400m: Candice McLeod, Stephenie-Ann McPherson, Charokee Young
800m: Chrisann Gordon-Powell, Natoya Goule, Adelle Tracey
1500m: Adelle Tracey
100m hurdles: Britany Anderson, Megan Tapper, Danielle Williams
400m hurdles: Rushell Clayton, Janieve Russell, Shiann Salmon
High jump: Lamara Distin, Kimberly Williamson
Long jump: Chanice Porter
Triple jump: Shanieka Ricketts, Ackelia Smith, Kimberly Williams
Shot put: Lloydricia Cameron, Danniel Thomas-Dodd
Discus: Samantha Hall
4x100m: Remona Burchell, Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shericka Jackson, Kemba Nelson, Elaine Thompson-Herah, Briana Williams
4x400m: Roniesha McGregor, Candice McLeod, Stephenie-Ann McPherson, Natalliah Whyte, Stacey-Ann Williams, Charokee Young

Men
100m: Ackeem Blake, Yohan Blake, Oblique Seville
200m: Yohan Blake, Akeem Bloomfield, Rasheed Dwyer
400m: Nathon Allen, Jevaughn Powell, Christopher Taylor
800m: Navasky Anderson
110m hurdles: Orlando Bennett, Rasheed Broadbell, Hansle Parchment
400m hurdles: Jaheel Hyde, Kemar Mowatt, Shawn Rowe
Long jump: Tajay Gayle, Wayne Pinnock
Triple jump: Jordan Scott
Discus: Fedrick Dacres, Treves Smikle, Chad Wright
4x100m: Kemar Bailey-Cole, Ackeem Blake, Yohan Blake, Conroy Jones, Oblique Seville, Jelani Walker
4x400m: Nathon Allen, Karayme Bartley, Anthony Cox, Javon Francis, Jevaughn Powell, Christopher Taylor 

Mixed
4x400m: Junelle Bromfield, Akeem Bloomfield, Tiffany James-Rose, Gregory Prince